Ödemiş Çiftliği

odemis-ciftligi-hakkimizda

Ödemiş’in tarihi M.Ö 3000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Bölge Bozdağların eteğinde yer almakta olup, dünyanın en verimli üç havzasından biri olarak gösterilmektedir. Küçük Menderes havzası olarak bilinen bölgenin en önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.

Ödemiş büyükbaş hayvancılıkta Türkiye’nin en önde gelen bölgesidir. Ayrıca ilçe yüzölçümünün %36 sı tarım arazisidir .Başlıca tarım ürünleri patates,incir,karpuz,salçalık kırmızı biber,kestane, üzüm ve yaş sebzelerdir. Yöre verimli topraklara sahip olup tarlalardan yılda üç kez ürün kaldırılabilmektedir. Ayrıca Bademli bölgesi meyve fidanı yetiştiriciliği ve kiraz üretimi alanlarında Türkiye ekonomisinde önemli paya sahiptir.

Ayrıca Ödemiş’te üretilen bir diğer önemli ürün ise Ödemiş Deri Tulum Peyniridir. Tüm Ege Bölgesinde enfes tadını bilmeyen yoktur. Ege Bölgesinde Deri Tulumu sadece Ödemiş ‘te yapılmaktadır.

İlçe’nin ilçe halkı tarafından’’kompir’’ olarak nitelendirilen sarı renkli patatesi sadece Ege Bölgesinde değil tüm Türkiye pazarlarında görülebilen en meşhur tarım ürünüdür.

İlçenin hazır yemek kültürünün en meşhur örnekleri Ödemiş kebabı,Ödemiş sandviçi,ve Töngül pidesidir.Ev yemek kültüründe ise sebze ve et yemeklerine ilaveten ebegümeci,ısırgan,iğnelik,sarmaşık, vb gibi envai çeşit otlardan yapılan enfes ot kavurmaları meşhurdur .Bir gün Ödemiş’e yolunuz düşerse bu tatları denemeden oradan ayrılmamanızı tavsiye ederiz..